Zařizujete domácnost? Poradíme vám, jaké barvy vybrat

KategorieFilter
 
 
 
 
 

Zařizujete domácnost? Poradíme vám, jaké barvy vybrat

Pátek, 21 února 2020
Zařizujete domácnost? Poradíme vám, jaké barvy vybrat

Barvy prostředí mají na nás velký vliv. Právě proto je jejich výběr pro celkový pocit v domácnosti velmi důležitý. Je třeba znát, jakým způsobem na nás jednotlivé barvy působí. Pouze díky tomu si můžeme vytvořit domov, který nás bude dennodenně podporovat a nabíjet pozitivní energií.

Každá barva podporuje určité emoce. Vhodnou kombinací si tedy velmi jednoduše vytvoříte prostor, ve kterém se budete cítit spokojeně, bezpečně a útulně.

 

Bílá barva

Bílá barva je neutrální základ. Symbolizuje jednoduchost, čistotu a stabilitu. Opticky zvětšuje prostor a vypadá dobře bez ohledu na to, s jakou barvou ji zkombinujete. Zajímavým variantou jsou barevné stěny (například světlemodré) a dominantní bílý nábytek (například toaletní stolek).

 

Šedá

Šedá je neutrální barva, která nádherně zjemní výraznější odstíny zelené, modré nebo červené. Symbolizuje stabilitu a pevnost. Je vhodné ji použít do chodby nebo si v této barvě vybrat nábytek do obýváku či ložnice.

 

Modrá

Modrá zklidňuje a přináší pocit bezpečí. Zajišťuje klidný spánek, a proto se často využívá v ložnici nebo dětském pokoji. Vhodná je i do koupelny, kde může evokovat klidné vody oceánů. K modré nádherně pasuje bílý nábytek. Vytvoříte tak romantický prostor s nádechem přímořského bydlení, ve kterém se budete celý rok cítit, jako kdyby jste bydlely jen pár kroků od pláže.

 

Zelená

Zelená bude vždy připomínat zejména přírodu, a tedy i pocity, které les přináší – zdraví, blahodárnost, neustálý vývoj. Místnosti, v nichž jsou prvky zelené, působí svěže a harmonicky. Nebojte se ji doplnit jemnou žlutou, hnědou, bílou nebo květinovou tapetou. Zelená je ideální do exteriérů či do prostorů, kde se propojuje interiér a exteriér.

Červená

Červená je perfektní v kombinaci s bílými bytovými doplňky. Podporuje aktivitu, je symbolem lásky a povzbuzuje i chuť k jídlu. Dejte si ale pozor, abyste ve svém příbytku vybíraly spíše jemnější odstíny červené. Syté odstíny této barvy jsou často připisovány znaky hněvu a neklidu.

 

Fialová

Fialová je symbolem ženskosti a jemnosti. Pokud zvolíte levandulovou nebo šeříkovou či jiný jemný odstín této krásné barvy, získáte prostor s pohodlnou a relaxační atmosférou. Barva se hodí do ložnice nebo obývacího pokoje, jemnější odstín i do předsíně. Krásný ženský prostor vytvoříte kombinací s bílým nábytkem. Představte si například předsíň v jemném fialovém odstínu, které dominuje nádherné bílé zrcadlo.

 

Žlutá

Žlutá je barva štěstí, optimismu, modernosti a kreativity. Žlutý prostor je zábavný a svěží, barva je tedy ideální do dětského pokoje nebo pracovny. Nezapomeňte však sytou a živou žlutou barvu zkombinovat s něčím decentnějším. Neutrální šedá nebo bílá dokáží vytvořit perfektní kontrast.

 

Méně je někdy více, a to platí i pro výběr barev. Snažte se vybrat 2-3 barvy a ty v různých kombinacích zapracovat do celého interiéru. Volte spíše jemnější tóny jednotlivých barev a kombinujte s bytovými doplňky v bílých nebo šedých barvách, které syté barvy stěn zneutralizují. Nebojte se zkoušet, ale orientujte se zejména na základě osobních preferencí. Tvořte prostor, jaký jste vždy chtěli. Prostor, který se vám bude líbit.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze
Potřebujete poradit?Potřebujete poradit?