Toaletní stolky od starověku po současnost

KategorieFilter
 
 
 
 
 

Toaletní stolky od starověku po současnost

Úterý, 11 června 2019

V dnešní uspěchané době se většina žen líčí ráno v koupelně při bídném osvětlení, v práci, či dokonce v autě. Možná bychom se však měli inspirovat minulými staletími a najít si vždy čas, abychom se postarali o svou pleť a v klidu se nalíčila. K tomu účelu sloužily a stále slouží toaletní stolky.

 

Už v Egyptě používali parfémy, mastičky, oleje, barvy na obličej

Už ve starověkém Egyptě lidé věděli, jak důležité je starat se o sebe a chtěli se líbit okolí. V egyptských hrobkách se našly různé krabičky, které ukrývali parfémy, mastičky, oleje, barvy na obličej, či dokonce zrcátka z leštěného kovu. Krabičky byly vyrobeny ze dřeva, bronzu, kostí či keramiky, často různě zdobené malbou. Upravený vzhled byl totiž již před 3000 lety ukazatelem společenského statusu.

Egyptská krabička na kozmetiku

V Řecku a Římě měli boxy zdobené mytologickými výjevy

Ve starověkém Řecku a Římě nebyly podobné boxy a zrcátka také ničím ojedinělým. Zdobené byly převážně mytologickými náměty či náměty ze života jejich majitele.

Používání kosmetiky v západní Evropě skončilo pádem Římské říše v 5. století a znovu se začíná objevovat až v 12. století. V této době se předchůdci toaletních stolků objevovaly v podobě malých skříněk se zrcadlem, kde se kromě kosmetiky ukrývali i šperky.

 

Trendy na francouzském dvoře

Později v 14. století začali francouzské bohaté dámy používat tzv. "Necessaires", což byly bohatě zdobené krabičky plné líčidel a toaletních potřeb, které si brávali i na cesty. Tato forma jim však pravděpodobně nestačila, protože dáma při líčení potřebovala pohodlí a zrcadlo. Proto byl koncem 17. století vyroben první toaletní stolek se sklápěcím vrchem - tzv. "Poudrouse".

Jeden měla Madame de Pompadour

V 18. století se tento kus nábytku stal trendem a ve vyšší společnosti ho musela mít každá dáma. Toaletní stolek nejvíce proslavila Madame de Pompadour, která v této době udávala trendy ze zámku ve Versailles. Stála u zrodu rokoka - odlehčené odnoži barokního slohu, který se odrazil i na tomto kusu nábytku. U stolku se zkrášlovala celé hodiny, a zároveň během tohoto procesu přijímala návštěvy. Toaletní stolek se tímto stal i jakýmsi společenským místem pro setkávání se a debatování.

Marie Antoinetta, francouzská královna a manželka Ludvíka XVI., Byla další krásnou ženou, která nedala na svůj toaletní stolek dopustit. Také rakouská arcivévodkyně a královna Uherska Marie Terezie si tento typ nábytku oblíbila.

 

V 19. století se staly stolky součástí každé domácnosti

V 19. století toaletní stolky v ložnicích už nebyly ničím výjimečným a vlastnila jejich téměř každá dáma i ze střední vrstvy. Provedení bylo mnoho a protože v této době byly populární neoslohy, stolky byly inspirovány gotikou, renesancí, Empire, rokokem či viktoriánským stylem. V 20. století měl vliv na jejich design secesní sloh, který se stal populární téměř ve všech odvětvích vizuálního umění. Stolky vznikaly například i ze železa nebo jiných kovů, skla, mramoru či křemene.

secesný stolek 

V Americe se toaletní stolky jednoduššího designu staly neodmyslitelnou součástí hollywoodské filmové scény 20. až 30. let minulého století. Mnohé filmy obsahovaly scény s herečkami, které sedí ve své ložnici za toaletním stolkem a zkrášlují se. Fotky ve stylu Boudoir, kde hraje prim právě toaletní stolek mají i dodnes oblíbené herečky Marilyn Monroe či Audrey Hepburn.

Toaletní stolky nebyly jen výsadou žen, vyráběly se i pro muže, byly však jednodušší, s vyšším zrcadlem a určené pouze na holení.

V současnosti je tento typ nábytku stále aktuální a vyrábí se v mnoha stylech a materiálových provedeních. Od kouzelných vintage kousků až po jednoduché designové stolky. Umožňují nám přehledně si uložit kosmetiku a pohodlně se nalíčit, odlíčit a postarat se o pleť. Pokud ještě toaletní stolek nemáte nebo jej potřebujete vyměnit za nový, budeme rádi, pokud si vyberete z naší nabídky vintage stolků, které jsou pojmenovány a inspirované vlivnými dámami z historie.

 

 

 
 
 
Reklamné okno
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze