6 tipů na romantickou vintage ložnici

KategorieFilter
 
 
 
 
 

6 tipů na romantickou vintage ložnici

Čtvrtek, 17 ledna 2019

Romantická, útulná a elegantní. Toužíte po ložnici ve vintage stylu? Při zařizování postupujte opatrně. Vintage styl má svá pravidla a zásady, které je třeba dodržet. Poradíme vám, které to jsou.

Původně byste slovo vintage jen těžko hledali v spojitosti s interiérovým designem. Tímto výrazem se označovali výjimečně kvalitní ročníky vína. Teprve později se výraz vintage začal používat v přeneseném významu na všechno staré a dobré

Dnes je vintage mimořádně oblíbeným trendem, který vnáší do domovů vůni historie, jemné pastelové barvy, přírodní materiály a květinové vzory. Pokud si takto představujete svůj domov, nenechte se zlákat na zařizování domácnosti nepotřebným nábytkem od příbuzných. Ne vše staré je i vintage.

Jaký je rozdíl mezi vintage a retro?

Množství lidí si při zařizování interiéru mýlí různé styly. Nejčastěji dochází prolínání retro a vintage stylu. I když oba čerpají z minulosti, ale každý je jiný a jedinečný.

Retro nachází svou inspiraci především v 50. až 70. letech minulého století. Typickými retro prvky jsou pestré barvy, především zelená, žlutá, hnědá, černá a červená. Nábytek a doplňky jsou ze dřeva, plastu nebo vinylu.

Naopak vintage styl se ohlíží ještě dále. Vzorem jsou 20. až 60. léta. V interiéru by měly převládat jemné barvy, jako béžová, šedá či krémová. Nábytek může být zrekonstruován, ale měl by dýchat stářím. Upřednostňují se přírodní materiály v podobě dřeva a bavlny, které se mohou doplnit o kovové prvky. Absolutním tabu ve vintage jsou plasty.

Základní principy vintage stylu

Takto vypadají nejdůležitější zásady vintage stylu:

  • Z materiálů využívejte především dřevo.
  • V prostoru by měly převládat tlumené barvy, které můžete doplnit jemnými a pastelovými odstíny.
  • Nábytek by měl působit staře, ale elegantně.
  • Ze vzorů jsou vhodné květiny případně vyřezávané ornamenty na nábytku.
  • Na doplňcích mohou být praskliny, patina i rez.


 

Ložnice ve vintage stylu

Při zařizování ložnice platí stejná posloupnost jako v případě jakékoliv jiné místnosti. Nejdříve zvolte vhodnou barvu podlahy a stěn, postupně umísťujte největší kusy nábytku a nakonec přidejte doplňky a látky. Jak to všechno udělat ve vintage stylu?

1. Tapety a jemné barvy na stěnách

Stěny ložnice vymalujte na bílo nebo v přírodních béžových odstínech. Pokud máte rádi trošku veselejší barvy, zkuste pastelové tóny. Kromě nátěru můžete stěny zpestřit i tapetami. Květinové vzorynebo ornamenty jsou jako stvořené pro vintage.

2. Bílá postel s vyřezávaným čelem

Po stěnách přichází na řadu výběr vhodné postele. Do útulné vintage ložnice se hodí postel ze dřeva nebo kovu. Co se týče barev, vhodná je bílá, která podtrhne romantickou atmosféru. Vintage postele mohou mít i vysoké čela zdobené vyřezávanými motivy.

3. Nábytek jako pro moderní princeznu

Kromě postele přidejte do ložnice i šatníkovou skříň a noční stolky. Zapomeňte na vestavěné skříně a poohlédněte se po kouscích ze starožitnictví. Kvalitní dřevěná skříň pravděpodobně zabere pořádný kus místa, ale dodá ložnici ten správný šmrnc.

4. Nezabudněte na toaletní stolek

Něžnou součástí vintage ložnice je krásný toaletní stolek. Tento praktický pomocník přinese do místnosti historii, eleganci a vznešenost. Vyložte si na něj své oblíbené parfémy nebo krásnou šperkovnici a můžete každé ráno vstávat jako princezna.

5. Látky a polštáře pro chvíle romantiky

Jedním z důležitých detailů, který zútulní celou místnost jsou textilie. Mohou se nacházet v ložnici v podobě povlečení, polštářů, baldachýnu, ale i stínítka na lampě. Vyberte si takové, které mají na sobě pár volánků a květinovou potisk.

6. Přidejte drobné doplňky

Poslední třešničkou při zařizování vintage interiéru jsou doplňky. Do vintage ložnice můžete dát porcelánovou lampu i pár starých fotografií. Neocenitelnou službu vám udělá i zrcadlo se zdobeným dřevěným rámem, do kterého pohodlně ukryjete všechny své šperky.

Jak vidíte, zrealizování představ o vintage bydlení nemusí být vůbec složité. Chce to jen trošku plánování a času. Vyberte se do starožitníctiev i na půdu k babičce. Vkusné doplňky a nábytek v podobě toaletních stolků, zrcadel a šperkovnic najdete také v našem eshopu.

 
 
 
Reklamné okno
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze